fot. M. Miśkiewicz

Cześć! Jestem Ola – jesteś na stronie Pracowni CZTERY DŁONIE, rozgość się i poznaj nas!


DLACZEGO „CZTERY DŁONIE”?

Dawno temu, prawdopodobnie w 2010 roku, razem z moim przyszłym mężem, trzymając się za ręce, marzyliśmy o stworzeniu rodzinnego miejsca spotkań, w którym nadrzędną wartością byłoby wspieranie relacji dziecka z rodzicem oraz takiego, w którym każdy rodzic zadający pytania i szukający odpowiedzi, mógł znaleźć wsparcie. Miejsca, oferującego różnorodne aktywności, na dobrym poziomie, artystyczne, teatralne, edukacyjne, muzyczne – według potrzeb i zgodnie z zainteresowaniami, dla dzieci i dorosłych, bo rozwój jest integralną częścią dobrego, spełnionego życia.

Już wtedy wiadome było, że do tego miejsca prowadzi wiele dróg, nieprzebytych jeszcze… studia, kursy, nabywanie doświadczeń, umiejętności, wsłuchiwanie się w potrzeby swoje i innych, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo, przekładanie ideałów na język biznesu, finanse… 

Jednocześnie, w czasie studiów (najpierw na UAM w Poznaniu, następnie w lokalnej Akademii Muzycznej) wciąż na nowo podejmowałam refleksję, że z klasycznym sposobem uczenia muzyki (tym znanym ze szkoły muzycznej) jest coś nie w porządku. Zamarzyłam, żeby muzyki uczyć bardziej muzycznie, w działaniu, grać z uczniami na cztery ręce, ze słuchu, a nie tylko korygować błędnie odczytane nuty. Na tej drodze, szukając alternatywnych sposobów kształcenia muzycznego natknęłam się na teorię uczenia się muzyki prof. E. E. Gordona, która z jednej strony odpowiadała na moje zainteresowania skupione wokół pracy z niemowlętami i małymi dziećmi, a z drugiej strony inspirowała w kierunku muzykowania zespołowego.

W 2014 roku, na finiszu 9-letniego czasu studiowania, otworzyłam działalność gospodarczą pod nazwą „CZTERY DŁONIE”, gdyż w niej zawierała się moja wizja uczenia muzyki (relacja nauczyciel-uczeń, a także relacja matka-dziecko w najwcześniejszym etapie uczenia muzyki niemowląt i małych dzieci) oraz wyrażała cały ogrom wsparcia, jakie miałam w moim mężu.

W 2016 roku jako młoda mama chcąca łączyć zawodową pasję z macierzyństwem, wymyśliłam autorskie zajęcia muzyczne KrasnoNutki.  Te muzyczne spotkania, z założenia mające wspierać rozwój najmłodszych, stały się dla mnie i innych mam nieformalnym kręgiem wzajemnego wsparcia. Do duetu zaprosiłam też moją koleżankę ze studiów, Teresę, aby śpiewać dzieciom na dwa głosy.

W 2018 roku w urodziłam bliźnięta. Doświadczyłam, że podwójne rodzicielstwo niesie ze sobą wiele wyzwań, wiedzę trzeba zdobywać na własną rękę, mitów w tym temacie jest znacznie więcej, niż można sobie wyobrazić. Pojawił się pomysł, by zintegrować rodziców bliźniąt i zorganizować przestrzeń do wymiany doświadczeń, lęków, przemyśleń, kontaktów, intuicji, przyjaźni.

W tym czasie prowadzenie zajęć przejęła Teresa, a ja dzięki rodzicielstwu przeżywanemu z trójką małych dzieci zobaczyłam, że najważniejsze jest to, co mamy tu i teraz. I tak razem z Teresą uwierzyłyśmy w sens powodzenia tych wszystkich pomysłów, które mogą stać się działaniami. Brakowało nam też wspólnego śpiewania!

W 2019 roku wynajęłam lokal i razem z Teresą zdecydowałyśmy działać wspólnie i na równi pod moim dotychczasowym szyldem, gdyż uznałyśmy, że ta nazwa jest bardzo pojemna i bliska naszej wizji miejsca, jakie chcemy stworzyć. Każda z nas w Pracownię CZTERY DŁONIE włożyła ogrom pracy, aby stała się ona miejscem spotkań rodzinnych, warsztatownią i pracownią, w której chciałyśmy realizować nasze pomysły.

W tamtym czasie bardzo ważne było dla mnie, aby stworzyć jak najbogatszą ofertę aktywności, które bardzo wszechstronnie wpływałyby na rozwój małych dzieci. Zaczęłam prowadzić zajęcia sensoryczne, mając motywację, że moje osobiste dzieci mogą w nich uczestniczyć, a bałaganu nie robimy w domu 🙂

Jako Pracownia przetrwałyśmy pandemię, zbudowałyśmy rozpoznawalną markę, wzbogaciłyśmy się o ogrom różnorodnych doświadczeń oraz bardzo dojrzałyśmy. W 2023 roku przewartościowałam swoje życie zawodowe i zdecydowałam na nowo poświęcić się muzyce, z drugim certyfikatem gordonowskim w ręku. W pewnym momencie doszłyśmy do punktu, w którym zdecydowałyśmy się działać osobno. Od 2024 roku marka „CZTERY DŁONIE” wróciła do mnie jako marka osobista, a Teresa odtąd tworzy własną. Znajdziecie ją tutaj.

Obecne CZTERY DŁONIE jest na co dzień pracownią muzyczną, choć nie będzie Wam brakować innych rozwojowych wydarzeń, warsztatów i zajęć regularnych. Zapraszam!

Ola Bręńska
twórczyni marki CZTERY DŁONIE, współtwórczyni Pracowni