O tym, dlaczego dzieci nie są za małe…

Zajęcia umuzykalniające prowadzone w oparciu o teorię uczenia się muzyki prof. Edwina Eliasa Gordona dają dziecku możliwość osłuchania z różnorodnymi piosenkami, śpiewankami i rytmami a także prowadzone są w sposób, gdzie nie jest jeszcze potrzebna umiejętność posługiwania się mową ani nie jest wymagana określona sprawność fizyczna. Wszystko po to, aby już najmłodsze, kilkumiesięczne dzieci, czuły, że wszystko co się dzieje, dzieje się dla nich.

Jaka jest dolna granica wieku?

W zasadzie – nie ma takiej granicy! Już najmłodsze dzieci, kołysane przez rodziców, doświadczą podczas zajęć wielu korzyści. W zakresie rozwoju muzycznego kontakt z bardzo bogatym materiałem dźwiękowym a jednocześnie prosta śpiewana forma sprawiają, że dziecko muzykę traktuje jak język. Swobodnie „dośpiewuje”, dostraja się do słyszanej melodii lub reaguje ruchem całego ciała na słyszany rytm. I wyraźnie sprawia mu to radość!

Zajęcia muzyczne oddziałują także na sferę funkcji kognitywnych małego człowieka. Przede wszystkim dziecko uczy się słuchać, ponieważ skontrastowane wobec siebie śpiewanki i rytmiczanki przykuwają jego uwagę, nie pozwalając się nudzić. Ponadto, kontakt z muzyką w każdym wieku, zwłaszcza zaś w najwcześniejszych latach życia, sprzyja rozwojowi mózgu, a w tym tworzeniu się nowych połączeń nerwowych. Jeżeli samą tylko stymulacją muzyczną dla mózgu można poprawić funkcjonowanie pamięci i sprawności umysłowej w całym cyklu życia, dlaczego tego nie robić od najmłodszych lat, kiedy to oddziaływanie muzyki jest najsilniejsze, a przez to najbardziej efektywne?

Podczas zajęć muzycznych dzieje się jednak coś jeszcze ważniejszego – w atmosferze dobrej zabawy i wzajemnej akceptacji w grupie rodzic ma szansę pielęgnować swoją relację z dzieckiem, zwłaszcza poprzez dotyk (przytulenie, kołysanie) i ruch (wspólne zaangażowanie). Najważniejsze jest przecież bycie razem i poczucie, że jesteśmy ważni. Nie tylko tu i teraz, ale także wobec tego, co piękne. A Muzyka (koniecznie z akcentem na pierwszą sylabę) jest piękna, przyjemna i pożyteczna!